Geoblog.pl    Katschkita    Podróże    Indie, czyli na wariackich papierach    Jodhpur czyli niebieskie miasto

Jodhpur czyli niebieskie miasto

Indie, Jodhpur

Pociag klasa 3A. Innej wyzszej nie ma no i faktycznie roznica. Poraz pierwszy karaluchy w pociagu i ubikacja na stojaco. Chyba wczoraj na pustyni za bardzo sie wyspalam, bo ciezko mi zasnac. Obserwuje nocne widoki za oknem czyli budynki ozdonione lampkami jak na swieta Bozego Narodzenia w przygotowaniu do swieta Diwali.2 lozka nademna spi 18to letnia holenderka, ktora z jej opowiesci srednio sobie radzi z podrozowaniem samej, bo mozna jej wszystko wmowic. Jest 5 rano i ciemno gdy dojezdzamy do Jodhpuru, wiec ona decyduje sie jechac razem do hotelu Yogi's Guest House. Pierwsze wrazenie bardzo sympatyczne. Niebieski hotel z atmosfera, zapachem kadzidelek, kwiatami, tarasem na dachu z widokiem na miasto. Jest super. Dla holenderki za drogi, ale nie bede jej wysylac po nocy nigdzie, bierzemy pokoj razem. Tzn. bedziemy mogly go obejrzec dopiero kolo 9 nad ranem, bo najpierw inni musza sie wycheckowac. Dostajemy materace na podlodze za biurkiem i mozemy do tego czasu czekac.
Pokoik okazuje sie przytulny z ogromnym lozkiem jest super. W koncu normalny prysznic po ostatnich paru dniach i moge na miasto. Jestesmy w samym centrum starego miasta przy Sadar Market i Wierzy zegarowej. Waskimi uliczkami, (coniektorymi niebieskimi) wspinamy sie w kierunku Meherangarh Fort. Po tylu fortach, wejsc czy nie wejsc o to jest pytanie, ale mam sporo czasu, wiec moze jednak, tym bardziej, ze w przewodniku pisza, ze beda kafelki z Delft;) no i znowu zaskoczenie. Filigranowy, przypominjacy stylem Havalis z Jaisalmer, tylko 10 razy wiekszy przepiekny fort z tym razem ciekawymi tlumaczniami i zbiorami muzealnymi. A po drugiej stronie fortu w koncu odkrywam miejsce wszystkich zdjec niebieskiego Jaipuru, czyli naprawde niebieskie dzielnice. Pozniej blakanie sie bez konca po bazarach, zaulkach, uliczkach. A to przystanek na bananowe lassi na kolejnym tarasie z widokiem na miasto i obserwowanie jak ludzie pucuja, maluja domy w ramach przygotowania do Dawali. Dzis ogolnie dzien powolny. w koncu to wakacje a wrecz resztki. Powrot do hotelu, bo jednak to miejsce najlepsze w calym miescie, na chai i krotka ucieczke przed upalem. Wieczorem zaczynaja sie pierwsze fajerwerki i wszedzie swiatla. Glowne uroczytstosci jutro ale juz teraz ma sie wrazenie, ze to polaczenie sylwestra z Bozym Narodzeniem. Wychodzimy na miasto zobaczyc co sie dzieje i blakamy sie po jeszcze tetniacych zyciem uliczkach. Przypadkiem zahaczamy o swiatynie hinduska, ktora nawet nie jest oznaczona w przewodniku a hinduskich napisow nie przytocze, gdzie Tarzan (doslownie - nagi umiesniony mezczyzna w przepasce na biodrach ala skora tygrysa i turbanie z tegoz samego materialu) odprawia modly. Niestety nie mozna robic zdjec, ale pewnie i tak by nie wyszly, bo za bardzo sie koncentrowalysmy, zeby nie parsknac smiechem. Kolejna swiatynia jest wymalowana na kazdym centymetrze. Sciany hinduskie, a sufit z krajobrazami europejskimi typu sielanki lub cztery pory roku. Czegos takiego jeszcze nie wiedzialam. Po powrocie do hotelu rozkladamy sie na tarasie, po kolacyjne Kuja Curry i obserwujemy fajerwerki przy zimnym piwku. Jutro Diwali, ktore z moimi skrupulatnymi przygotowaniami sie, wedlug mnie wypadalo dzisiaj i w zwiazku z tym jutro mialo byc po. Tak tez byl dostosowany lot do Aurangabad...a jednak nie, wiec wyglada nato, ze nie dzis tylko jutro i Diwali spedze na lotnisku w Mumbaiu, czekajac na dalszy lot do Aurangabad:(

monisza - 2012-11-12 21:06
Jak Dawali to polaczenie Bozego Narodzenia i Sylwestra to powinni zaczac swietowac wieczorem w wigilie swieta, albo przynajmniej o polnocy;-). Mam nadzieje, ze zdazysz sie napatrzec (i napstrykac) przed wejsciem na poklad - Trzymam kciuki!!!

monisza - 2012-11-12 21:10
oj chochlik klawiaturowy sie wdarl - Diwali oczywiscie :-)

kvolo
kvolo - 2012-11-12 21:25
Chwila, zaraz! Jak to RESZTKI wakacji?! No przecież to chyba połowa trasy? Nie? Ja tu sobie zaplanowałem czytanie bloga turystycznego na dłużej :-P
Poza tym, Fuksiaro, załapałaś się na Święto. Zazdroszczę. Ja chyba nigdy...

kvolo
kvolo - 2012-11-12 21:27
Kurcze, ale przezajefajne makarony na zdjęciach! Oni serio takie jedzą?!

BoRa
BoRa - 2012-11-12 22:27
Urzekł mnie klimacik drugiego zdjęcia. Super!

Katschkita
Katschkita - 2012-11-13 04:47
Zmiana planow, czyli zaproszenie na Diwali do brata Abishka w Mumbaiu zamiast czekania na llot na lotnisku:) Nie wiem czy taki makaron beda podawali ale ten an zdjeciach to jeszcze nic, maja cale mnostwo.
A 2gie zdjecie to Yogi's Guest House, nawet nie wiesz z ktorej strony fotografowac. Rewelacja i to tylko za 600Rp! Naprawde polecam

monisza - 2012-11-13 08:12
Nie ma to jak krewni i znajomi Abishka:-), Pozdrow wszystkich! Po 3 calusy na osobe!!! Milego swietowania :-). Izus wiem, ze to czytasz - dla Ciebie tez wielkie calusy!!!, zdazysz mi jeszcze kupic i przywiesc z Polski kawe Inke?;-)

ala
ala - 2012-11-14 20:20
oj to ci sie udalo z odwiedzinami u brata Abiskha :) A te forty to fantastyczne....

Dana - na pocztek zielona z zadrosci
Dana - na pocztek zielona z zadrosci - 2012-11-19 20:24
hej. swieta...proponuje zaplanowac wspolny wyjazd jakis na termin jak jest smingus dyngus- czyli polewanie farbami.. ale nazwa mi wyleciala;)

Katschkita
Katschkita - 2012-11-19 20:58
haha, mowisz o swiecie Holi. Faktycznie taki mam plan na nastepny wypad do Indii, ale niestety nie w 2013, bo wypada 27 marca, czyli bede w Boliwi

Zasoby: 113 wpisów113 263 komentarze263 726 zdjęć726 0 plików multimedialnych0

20.03.2017 - 13.04.2017